Tavuk Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Tavuk Pişirirken Yapılması Gerekenler Nelerdir? 1. Tavuğun beyaz rengini kaybetmemesi için sıcak suya koymayın ve hafif ateşte pişirmeye dikkat edin. 2. Hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir tavuk yemeği için tuz kullanımını minimuma indirip bunun yerine doğal aroma verici olan baharat ve sarımsak kullanmak size çok yardımcı olacaktır. 3. Tavuğu haşlayarak tüketecekseniz haşlama suyuna atacağınız 1 diş sarımsak, birkaç tane karabiber, birkaç defne yaprağı ve biraz limon suyu tavuğun hem kolay pişmesine hem de lezzetli olmasına yardımcı olur. 4. Haşlama yaparken lezzeti ve aromayı arttırmak için ayrıca havuç, soğan, kereviz sapı veya maydanoz da kullanabilirsiniz.
5. Eğer tavuğunuzu haşlamak yerine fırında pişirmeyi tercih ederseniz; fırınlama işleminden sonra tavuğu hemen folyo kâğıdına iyice sarın. Bu şekilde tavuğun sertleşmesini önleyerek daha yumuşak bir yapıda olmasını sağlayacaksınız. 6. Tavuk fırınlamanın püf noktası, fırın tepsisi ile tavuğun büyüklüğünün hemen hemen aynı olmasıdır. Eğer tavuktan daha büyük bir tepsi tercih ederseniz tavuğun eriyen yağları boşa akar ve yanmasına neden olur.
7. Eğer fırına verdiğiniz tavuk göğüslerinin kurumamasını, yumuşak olmasını istiyorsanız tavuk göğüslerini tepsiye butları birbirleri üzerine çapraz şekilde koyun. Fakat pişirme süreleri yarı zamana geldiğinde butları sırt üstü yatırmayı unutmayın. Tavuk Etinin Nar Gibi Kızarması İçin; • Tavuğun üzerine limon suyu sürmek, • Tavuğu haşladıktan sonra her tarafına yağ sürmek ve una batırıp öyle fırına vermek, • Tavuğu fırına vermeden önce üzerine sürülen yağa ya dа karışıma çok az şeker ilаve etmek,
• Tavuğun pişmesine yakın üzerine tuzlu su sürmek, Bu yöntemler tavuğun üzerinin nar gіbі kızarmasına yardımcı olaсaktır. Fakat şekeri fazla kaçırmamaya dikkat edin aksі halde tavuk fazla tаtlı olabilir. Tavuk Etinin Yumuşak ve Güzel Kokması İçin; • Pişirmeden önce tavuğu yarım limon ile ovalayıp, sonra tavuğun üzerine ve içine limon rendesi koyabilirsiniz. • Tavuğun içine birkaç adet ada çayı yaprağı ve yarım limon dilimi yerleştirebilirsiniz. • Tavuk etinin daha beyaz ve yumuşak olabilmesi için süt içinde birkaç saat bekletmeniz yeterli olacaktır.

Rating